301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Eylül 2016 - Perşembe 08:40
 
1174 BİSİKLET DAĞITILDI
"Türkiye sağlıklı beslenme ve hareketli hayat programı 2015-2018" kapsamında toplumda fiziksel aktivitenin teşviki ve çevresel faktörlerin iyileştirilmesinde farkındalık sağlamak amacıyla Bilecik'te bin 174 bisiklet dağıtımı gerçekleştirildi.
SAĞLIK Haberi


Vali Süleyman Elban, Edebali Stadyumu'nda bisiklet dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, ulaşımdaki gelişmeler, gıda miktarındaki artışlar ve gıdalardaki nitelik farklılaşması dolayısıyla insanlarda aktivitelerin azalmaya başladığını söyledi. 
 
Teknolojik gelişmelerle birlikte gıdaların artışından dolayı yiyecek ve alınan kalori miktarıyla ciddi anlamda hareket azalması ve kilo artışının dünyada sorun olmaya başladığını vurgulayarak, şöyle konuştu: 
 
"Eskiden toplum olarak biz "Bir dirhem et, bin ayıp örter" gibi deyimlerimiz olmasına rağmen maalesef son yıllardaki gelişmelerle birlikte artık kilo bir sağlıksızlık nedeni hatta hastalık belirtisi olarak kabul edilmeye başlandı. Bunun neticesi olarak da önleyici sağlık hizmetleri kapsamında ilgili kurumlar ve Sağlık Bakanlığınca aktivitenin arttırılması ve kilonun azaltılması ile ilgili çalışmalar başlatıldı. Yapılan bu çalışmaların bir bileşeni de bu aktivitenin arttırılması kapsamında bisikletin kullanımının arttırılması. Bu konuda biliyorsunuz sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla da belediyelerimize bisiklet yollarının çoğaltılması ve standartlarının yükseltilmesi konusunda da talimatlar verilmişti. Önceki yıl zatıalilerinin öncülüğünde bisiklet kampanyası başlatılmış ve ülkemizdeki bisiklet turnuvalarına bir fiil kendileri de katılmıştı ki bunların hepsi bu aktivitenin öneminin altını çizmek için yapılan etkinliklerdi. Dolayısıyla ilimizde de diğer illere paralel olarak 2 yıldan beri bu bisiklet dağıtım uygulaması yapılıyor. İnşallah bu dağıtılan bisikletler depolarda kalmaz, gençlerimizin ve tüm insanımızın aktivitesinin artmasında katkıda bulunur." 
 
AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir de Sağlık Bakanlığının Türkiye'de son yıllarda ciddi anlamda dönüşüm ve gelişim gösterdiğini ifade ederek, "Bir taraftan hasta olan vatandaşların tedavisi, hastanelerin tek çatı altında toplanması, bunun yanında da yeni sağlık yatırımlarıyla değişim ve dönüşüm devam edecek. Esas olan insanımızın, hasta olmadan hastalığa tedbir almasıdır. Bakanlığımız son yıllarda bir taraftan obozite ile mücadele ederken diğer taraftan da fiziksel etkinliğin arttırılması noktasında projeler üretiyor." dedi. 
 
Halk Sağlığı İl Müdürü Ömer Balcı ise Sağlık Bakanlığı tarafından çocuk ve gençlere fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılarak sağlıklarının korunması, gelecekte sağlık sistemi üzerinde oluşabilecek potansiyel yükün azaltılması ve toplumda bisiklet kullanımının teşvik edilmesi amacıyla projenin gerçekleştirildiğini anlatarak, "Hareketsiz yaşam modern toplum için en önemli halk sağlığı problemi durumundadır. Teknolojik gelişmeler yaşamı kolaylaştırsa da uzun vadede hareketsiz bireylerin sayısını artırmakta ve sağlığı olumsuz etkilemektedir." diye konuştu.          
 
Konuşmaların ardından Vali Elban, Milletvekili Eldemir ve Belediye Başkan Vekili Nihat Can ile beraberindekiler, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Bilecik ile Bozüyük, Osmaneli, İnhisar ve Pazaryeri Belediyeleri, İl Müftülüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Bilecik Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği olmak üzere toplam bin 174 bisikletin dağıtımı gerçekleştirildi.
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “Türkiye, sağlıklı, beslenme, hareketli, hayat, programı, 20152018“, , kapsamınd
Yorumlar
KARDELEN DERGİSİ
Haber Yazılımı