301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
19 Mayıs 2016 - Perşembe 11:35
 
BİLECİK'E KAYI BOYU VE ULU ÇINAR ANITLARI
Bilecik Belediyesi tarafından Kayı Boyu ve Ulu Çınar Anıtları yerlerine yerleştirildi.
GÜNDEM Haberi


Bilecik Belediyesi, Bursa Yenişehir kavşağına Ulu Çınar Anıtı ile Bilecik İstanbul çevre yolu üzerine Kayı Boyu Anıtı olmak üzere 2 dev anıtı Bilecik'e kazandırıyor.

Bilecik'in güzel bir noktasına kurulan Kayı Boyu Anıtı, Osmanlı Devleti'nin önemli simgelerinden birisi. 3 boyutlu olarak tasarlanan anıt, 10 metre yükseliğinde olup, Bilecik'e gelen misafirlerini bütün ihtişamıyla karşılayacak. Anıtın çevresinde ise biri Osmanlı Tuğrası, diğeri Selçuklu Devleti'nin simgesi olan Selçuklu Kartalı ve bir diğeri de Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ay yıldızlı bayrağı bulunmakta.

Uluçınar Anıtı ise Bursa Yenişehir kavşağında, 9 metrelik yüksekliğiyle inşaa edildi. Anıt, 4 hilal üzerine kurulu. Bu hilaller, ise tek vatan, tek devlet, tek bayrak ve tek milleti temsil etmekte. Anıtın bir diğer önemli öğesi ise her iki tarafında bulunan Osmangazi'nin Rüyası rölyefidir. Bir rüyadan doğan Cihan İmparatorluğu'nun doğduğu meşhur rüyadır. Yine aynı şekilde anıtta, dünyaya köklerini salmış çınar ağacı ve kökleri bulunmaktadır. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bilecik, Belediyesi, tarafından, Kayı, Boyu, Ulu, Çınar, Anıtları, yerlerine, ye
Yorumlar
KARDELEN DERGİSİ
Haber Yazılımı