301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Mayıs 2017 - Perşembe 08:50
 
ÖĞRENCİLERDEN ''SÖĞÜT MEHTERAN TAKIMI'' KURULDU
GÜNDEM Haberi


Bilecik Valiliğince, Söğüt ilçesinde ve yöresinde, kuruluş ve diriliş ruhunun yaşatılması, genç kuşaklara aktarılması ve tarih bilincinin yaşatılması amacıyla ortaokul öğrencilerinden oluşan mehter takımı kuruldu.
 
Öğrencilerden oluşan Söğüt Mehteranının Ertuğrul Gazi Türbesi önündeki ilk performansı ziyarete gelen vatandaşlardan büyük beğeni topladı. 
 
Vali Süleyman Elban, mehteran takımının ilk gösterisinin ardından yaptığı açıklamada, Söğüt ilçesinde sürekli ve dinamik kalacak bir mehteran takımı kurduklarını belirtti. 
 
Vali Elban, ''Çocuklarımız şubat ayından bu yana çalışıyorlar. Hedefimiz Osmanlı ruhunu, milli şuurumuzu kaybetmemek. Elbette bu ruhu yaşatacak olan da yine çocuklarımızdır. Ulu çınarın köklerinin bulunduğu ilçemizde bu ruh yaşamalı. Söğüt Mehteranı 58 kişiden oluşmaktadır. Bu mehteranın en önemli özelliği, tamamına yakınının ortaokul öğrencilerinden oluşmasıdır. Yaşı ve fiziki güç itibariyle ortaokul öğrencilerinin çalamayacağı bazı enstrümanlar için biraz da lise öğrencilerinden takviye yapılmıştır. Bu mehteran hep bu yaş grubundaki öğrencilerden olacak. Bu nedenle ayrılan öğrencinin yerine geçeceklerinde yine ortaokul öğrencisi olacaktır.'' dedi.  
 
Mehter takımı, başta Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri olmak üzere önemli gün ve etkinliklerde yapacağı gösterilerin dışında, Ertuğrul Gazi Türbesi önünde de her hafta sonu konser verecek.
Kaynak: Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
KARDELEN DERGİSİ
Haber Yazılımı