301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Temmuz 2017 - Perşembe 18:55
 
"SEVGİN İLİKLERİME İŞLESİN" KAMPANYASI İLE UMUT OLDULAR
SAĞLIK Haberi


Bilecik Belediyesi ve Türk Kızılay’ı işbirliğinde gerçekleştirilen ''Sevgin İliklerime İşlesin'' adlı kampanya kapsamında Kök Hücre Bağışı ile ilgili bilgilendirme programı gerçekleştirildi.

''Sevgin İliklerime İşlesin'', ''Belki De Sensin'', ''Kök Hücre Bağışıyla Umut Olun'' sloganları ile düzenlenen kampanya ile onlarca kişi hastalara umut oldu. Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Belediye Başkanı Selim Yağcı ve eşi Fatma Yağcı, Türk Kızılay'ı Eskişehir Kök Hücre Kazanım Yetkilisi Necdet Ayduran, ''Belki de Sensin Platformu'' Yetkilisi Seval Ünvermiş, AK Parti Bilecik Kadın Kolları Başkanı Ümran Erdoğan Karayiğit ve partililer, Türk Kızılay’ı Bilecik Şube Başkanı Selami Çınar, Muhtarlar Derneği Başkanı İlhami Çınar ve muhtarlar ile vatandaşlar katıldı.

Türk Kızılay'ı Eskişehir Kök Hücre Kazanım Yetkilisi Necdet Ayduran'ın, sunum eşliğinde Kök Hücre Kan Bağışı hakkında bilgi verdiği programda konuşan Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik'te özel ve güzel bir günü yaşadıklarını belirtti. İlklerin şehri Bilecik'te yeni bir çalışmaya daha imza atıldığını vurgulayan Belediye Başaknı Selim Yağcı, şunları söyledi: ''Yaratılanı Yaratandan ötürü seven bir anlayışın temsilcisi olduklarını ve İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın denilen ilkenin doğduğu topraklarda yaşayan insanlar olduklarını belirtti. Yağcı,” Biz her zaman gururla şunu diyoruz ki, Bilecik ilklerin şehri. Bir kardeşimizin ızdırabı varken, ona derman olmadan banane demek bizlere yakışmaz düşüncesiyle bu yola çıktık. Sadece yaptıklarımızla sorumlu değiliz, yapmadıklarımızdan da sorumluyuz. Bir yerde bir sorunu çözme imkanımız varken arkamızı dönüş gitmek bir kurtuluş değil. Aslında orada bir sorumluluğun da başlangıcı da oluşuyor. Bu proje de bize geldiğinde bu duygular içerisinde dedik ki, bizim bu projeyi başlatmamız lazım dedik. Bir öncülük yaparak, farkındalığı oluşturmamız gerekiyor. Bugün 220 bin civarında bağışçımız var. Ama 3 milyon civarında kan ve lösemi hastalıkları, kan hastalıkları var. İlik nakli konusunda kabul edelim, gerideyiz. Yarın Allah göstermesin içimizden biri de bu rahatsızlığın bu hastalığın gelmeyeceğinin garantisi yok. Onun için bugün burada yapmış olduğumuz bu toplantı doğrudan insanı kazanmaya ve insanın en kutsal değeri, hayatını kurtarmaya yönelik bir çalışma olduğu için çok daha değerli olarak görüyoruz. Bir insan, bir dünyaya bedeldir. Geleceğimiz olan yavrularımızdan Allah göstermesin birisinin yüzünü güldürmek, onun hayata tutunmasına destek olmak, ona umut olmak, onu geleceğe aydınlığa ulaştırma noktasında elinden tutan bir insan olmak çok kıymetli ve çok değerli.'' dedi.

''BU KAMPANYANIN DALGA DALGA YAYILACAĞINA İNANIYORUZ''

Gerçekleştirilen çalışmanın bir başlangıç olduğunu ve bunun dalga dalga yayılacağına inandığını kaydeden Belediye Başkanı Selim Yağcı, sözlerini şöyle tamamladı: ''Bu bir başlangıç. Eminim ki bu dalga, dalga çoğalacak. Bizim insanımız merhametlidir, bizim insanımız yardımseverdir, bizim insanımız sorumluluk sahibidir. Bu zamana kadar olduğu gibi bu olayı da gündeme doğru şekilde iletip, doğru şekilde kullanırsak ki gerek kızılayımız, gerekse sivil toplum örgütlerimiz bu konuda bir alt yapı oluşturdular. Bizim gibi kurumlar da bunları vurgulamayı iyi yaparsa sizin gibi sorumluluk sahibi kardeşlerimiz de bunu etrafa yayarsa, ben kan verdim kök hücre noktasında bundan istediğim zaman vazgeçebilirim ama yarın gerçekten birisine bir umut olabilirim, bir hayat olabilirim, bu beni heyecanlandırıyor. Her insan çok kıymetlidir, çok değerlidir. Onun hayatı çok mukaddestir. Yaratılanı yaratan ötürü seven bir zihniyet olarak onu kurtarma noktasında yerlerimize işlemiştir. Bu çalışmalarımız da o göstergelerden birisidir” dedi.

''BİZİ BEKLEYEN BİNLERCE HASTAYA UMUT OLMAYA ÇALIŞIYORUZ''

''Belki de Sensin Platformu'' Yetkilisi Seval Ünvermiş ise, ilik naklinin öneminden söz ederek, şunları söyledi: ''Kurucumuz Aykut ve eşi Dilara internette gördükleri Efe’ye ilik lazım haberi üzerine niye insanlar bunu bilmiyor’dan yola çıktılar. İlik bekleyen Efe’ye gelen bir ilik olmadı. Efe melek oldu, artık aramızda değil. Daha sonra Aykut ve Dilara daha da hırslanıp önce çevrelerinden başlayarak bizleri bu işe dahil ettiler. Bizler de kendi çevremizden başladık ve şuan çok büyük bir aile haline geldik. İlik nakli gerçekten çok önemli bir hastalık. Bu hastalık asla göz ardı edilmemelidir. Bir damla kan, belki de bir can olacaktır. Gerçekten bu kampanya hakkında bilgi alan insanlarımızda duyarlılık artıyor ve bir canı kurtarmanın ne kadar önemli olduğunu anlıyorlar” dedi.

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Selim Yağcı’nın Türk Kızılay'ı Eskişehir Kök Hücre Kazanım Yetkilisi Necdet Ayduran ve Belki de Sensin Platformu Yetkilisi Seval Ünvermiş’e üzerinde Osmanlı Arması bulunan tablo hediye ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi. Yetkililerden kök hücre bağışı konularında bilgi alan Belediye Başkanı Selim Yağcı, vatandaşlarla sohbet etti. Kök Hücre Bilgilendirme programında İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından çeşitli konularda bilgilendirme ve testler yapıldı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: "SEVGİN, İLİKLERİME, İŞLESİN", KAMPANYASI, İLE, UMUT, OLDULAR,
Yorumlar
KARDELEN DERGİSİ
Haber Yazılımı