BAŞBAKAN, ERTUĞRUL GAZİ'Yİ ANMA TÖRENLERİNE KATILDI
18 Eylül 2017 - Pazartesi 07:30
Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım, ''736. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri''ne katılmak üzere Söğüt ilçesine geldi.
 
Sayın Başbakanımız Yıldırım'ı, Vali Tahir Büyükakın, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Tanju Selçuk Yücel, AK Parti Eskişehir milletvekilleri Nabi Avcı ve Harun Karacan,  AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir, Vali Yardımcısı ve Kaymakam vekili Burhan Terzioğlu, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban, Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu, İl Jandarma Komutanı Albay Hacı Mehmet İnce ve İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal ile diğer ilgililer karşıladı. 
 
Sayın Başbakanımız Yıldırım, beraberindekilerle birlikte ilk olarak Ertuğrul Gazi Türbesinde ''saygı nöbeti'' tutan askerlerin nöbet değişimini izledikten sonra Ertuğrul Gazi Türbesini ziyaret etmesinin ardından tören alanında vatandaşları selamladı.
 
Sayın Başbakanımız Yıldırım, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından yaptığı konuşmada, ''Ne mutlu bize ki Ertuğrul Gazi bilgeliğinin 7 asır önce bu topraklarda bıraktığı bu tohum, bugün halen bölgesiyle üç kıtayı serinleten bir çınar olma haşmetini koruyor. Ne mutlu bizlere ki o günlerden bugünlere bu büyük millet varlığını, istiklalini koruma iradesinden zerre kadar tereddüt, zafiyet göstermeden yoluna devam ediyor.'' dedi. 
 
736 yıl önce bu topraklarda birbirinden müstakil yaşayan, anlaşmazlıklarla gücünü zayıflatan beyliklerden bir cihan devleti çıkaran ecdadın dayanışma ruhunun, bugün de aynı şekilde Söğüt'te kendini gösterdiğini vurguladı. sayın Başbakanımız Yıldırım, şöyle konuştu: 
 
“Söğüt, yüzyıllar boyu üç kıtada adaletle hükmeden devletimizin hareket noktasıdır. Atalarımız Söğüt'te yurt kurmuş, bayrak dalgalandırmıştır, dolayısıyla kuruluşun mekanı, yurdu, vatanı bu topraklardır. 736 senedir ilahi bir name gibi semaya yükselen bereketli bir tohum gibi toprağa kök salan işte bu devlet, bilgeliği bugüne kadar bizi adalet ve kardeşlikte birleştirdiği gibi bundan sonra da buluşma adresimiz olacak. Gönül bağlarımızı daha da güçlendireceğiz, birliğimize kast eden, gücümüzü dağıtan, kardeşliğimize gölge düşürmek isteyen alçaklara Söğüt Meydanı'ndan sesleniyorum, asla kazanamayacaksınız. Bu milleti, kardeşliğini asla bozamayacaksınız. Bu şanlı bayrağı asla indiremeyeceksiniz, bu ezanları asla susturamayacaksınız.''
 
 
Konuşmasının ardından sayın Başbakanımız Yıldırım'a, Vali Tahir Büyükakın tarafından Osmanlı tuğrası takdim edildi.
 
Vali Büyükakın da yaptığı konuşmada, birliğin, dirliğin, kardeşliğin, Anadolu'da varoluşumuzun sembolü olan bu kutlu buluşma o gün bugündür devam ettiğini söyledi. 
 
Şeyh Edebali'nin nasihatini hatırlatan Vali Büyükakın, şöyle konuştu: 
 
''Söğüt ruhu kuruluşun ruhudur. Bu ruh ışığını, Hazreti Peygamberden tevarüsle Şeyh Edebalı'dan gücünü ise, nefsine hakim olmayı bilen adil beylerden, yiğit alperenlerden, gözü pek bacılardan alan, aklın ve kalbin birlikte hükmettiği kadim ve kutlu bir ruhtur. Zaman gelmiş, öze dönüşün, yeniden dirilişin de sembolü olmuştur Söğüt ruhu. Nitekim, Ertuğrul süvari Alayını kurarken veya Ertuğrul madalyası verirken, esasen ataların meşruiyetine dayanmış, onların manevi mirasından güç almışız. Kuruluştaki ruh ile kurtuluştaki ruh aynıdır. Ve bu ruh kutlu Söğüt ruhudur. 15 Temmuz hain darbe girişimine yiğitçe  karşı duan ruh da aynı ruhtur. 'Oğul , haklı olduğunda mücadeleden korkma. Bilesin ki, atın iyisine doru, yiğidin iyisine  deli derler' öğretisiyle yetişen yiğitler, o gün sayın Cumhurbaşkanımızın ve sizlerin liderliğinde korkusuzca şehadete yürüdüler. Ve tüm dünyaya bir kez daha gösterdik ki; bu aziz millet bu aziz yurdu çiğnetmedi ve asla çiğnetmeyecek. Söğüt ruhu 400 çadırlık obamızı 7 iklime hükmeden bir cihan devleti yapan; mazlum milletlere 'Türk hasretle beklenendir' sözünü söyleten ruhtur. Kısaca Söğüt ruhu, bizi biz yapan ruhtur. Dünyanın dertlerinin ilacı bu ruhtadır. ''         
 
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu'nun konuşmasıyla devam eden etkinlik, Jandarma Genel Komutanlığı Bandosunca, ''Diriliş'' ve ''Memleketim'' adlı eserler seslendirmesi, Söğüt İmam Hatip Ortaokulu ve Lise öğrencilerinden oluşan mehteran takımının gösteri ile 15 ülkeden güreşçilerin katıldığı güreş müsabakalarıyla sona erdi. 
 
736. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri'ne sayın Başbakanımız Yıldırım'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Çiğdem Karaaslan, Hamza Dağ ve Harun Karacan ve bazı milletvekilleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...