ÜNİVERSİTEDE AKADEMİK YIL AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
12 Ekim 2017 - Perşembe 05:01

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı açılışı düzenlenen tören ile gerçekleştirildi.

 

Üniversitenin Spor Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen, Milletvekili Yaşar Tüzün, Belediye Başkanı Selim Yağcı, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, YÖK Üyesi Prof.Dr.Hayati Develi, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim Taş, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören ve Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda, YÖK üyesi Prof. Dr. Hayati Develi, ilk dersi verdi. Üniversitenin bölümlerine ilk sıradan yerleşen öğrencilere burs belgelerinin taktim edildiği programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, Üniversitelerin özgür düşünce yapısı içerisinde üretim ve paylaşımı sağlayan kurumlar olduğunu belirttiği konuşmasında şunları ifade etti:

 

''Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi ailesi olarak 2017-2018 akademik yılı açılışının heyecanını yaşıyoruz. Bizimle birlikte bu heyecanı paylaşan başta Sayın Valim olmak üzere, tüm protokol üyelerine, şehir dışından törenimize katılan saygıdeğer konuklarımıza bu mutlu günümüzde bizleri yalnız bırakmadıkları için şükranlarımı arz ediyorum. Akademik yılın Üniversitemize, Bilecik’imize ve tüm ülkemize hayırlı olmasını diliyor, eğitim-öğretim yılının akademisyenlerimiz, idari kadromuz ve tüm öğrencilerimiz adına başarılarla dolu geçmesini temenni ediyorum. Üniversitemiz 500’ün üzerindeki akademik, 262 idari personeliyle, 136 program ve 18.130 öğrenci sayısıyla büyük bir aileye dönüştü. Bu yıl Üniversitemize 3197 yeni öğrenci kayıt yaptırmıştır. Lisans programlarında doluluk oranımız % 84, ön lisans programlarında ise % 47’dir. Bu yıl yerleştirmelerde yaşadığımız kontenjan boşluklarının sadece Üniversitemizde değil köklü bazı Üniversiteler dışında tüm Üniversitelerde yaşandığı herkesçe bilinmektedir.''

 

Belediye Başkanı Selim Yağcı da, programda yaptığı konuşmada; ''Şehrimizin lokomotifi olan bu ilim ve irfan yuvamızı daha üst noktalara çıkarma noktasında çaba harcıyoruz" ifadelerini kullanarak; "Şehrimizde bir üniversite kurmak şehir insanımızın, tüm hemşehrilerimizin öncelikli bir hayaliydi. Bunu daha sonra el ele, gönül, gönülle vererek bir hedefe dönüştürdük. Bu hedefi de gerçekleştirerek bugün gerçekten onurla, gururla kurulan bu üniversitemizin 10’uncu yılında, yeni bir eğitim ve öğretim yılında birlikte olmanın hakkı, hazzı, gururunu ve mutluluğunu yaşadık. Bilecik mütevazı ölçekler içerisinde bir şehir. Bizler öğrenci kardeşlerimizi şehrimizde bir misafir, kendimize bir emanet olarak görüyoruz. Eksikliklerimiz olabilir, sıkıntılarımız olabilir ama samimiyetle ve üniversite yönetimimizle el ele, gönül, gönülle vererek bu eksiklikleri ve sıkıntıları o sıcak samimiyet içerisinde giderme çabası ve gayreti içerisindeyiz. Eminim ki sizlerde bunu paylaşacaksınız. Bugün Şeyh Edebali Üniversitemizin ve Bilecik’imizin imkanları dünden çok, çok iyi. Ama yarın daha da iyi olması bizlerin elinde. Bunun için el ele, gönül gönülle vererek şehrimizin lokomotifi olan bu ilim ve irfan yuvamızı daha üst noktalara çıkarma noktasında çaba harcıyoruz. Ben yeni eğitim- öğretim akademik yılda tüm genç kardeşlerimize, öğrenci kardeşlerimize sağlıklı ve başarılı bir dönem diliyorum" dedi.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...