301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
01 Temmuz 2015 - Çarşamba 09:05
 
Kardelen Dergisi 25. yıla hazırlanıyor
Mustafa KINIKOĞLU
 
 

Dergicilik gazeteciliğe göre her zaman daha itibarlı ve etkili olmuştur. Hem dünya basın tarihinde hem de ülkemizin basın tarihinde kolaylıkla buna örnek dergiler bulabiliriz. Gazeteler günlük olduğu için etkisi çok kısa sürelidir ancak dergiler yayınlandığı peryoda göre, haftalık veya aylık, etkilerini daha uzun süre korurlar, bu yüzden ağırlıkları vardır.

Haber, analiz dergileri yanında özellikle edebiyat, şiir ve mizah alanlarında da ön plana çıkan birçok dergi var dergi tarihimizde. Bu dergilerinin kimisi Yusuf Ziya Ortaç’ın Meşale dergisi gibi sadece 8 sayı çıkabilmiş, kimisi Yeni Adam dergisi gibi 46 sene veya Üstad’ın Büyük Doğu’su gibi 43 sene yayın hayatına devam etmiş, hem okurlar hem de ülkemiz üzerinde ciddi tesirler bırakmıştır.

Temelleri 90’lı yılların başında Bilecik Anadolu Lisesi’nde bir grup öğrenci ve Edebiyat öğretmeni, yazar Ali Erdal hocamız tarafından atılan Kardelen Dergisi de ilimizden neşet eden uzun soluklu bir dergi...

Kardelen ekibi olarak şu günlerde 85. sayının hazırlık çalışmaları içindeyiz. 85. sayının ayrı bir özelliği var, o da derginin 25. yılı olması...

25 yıl, dile kolay... Bilecik gibi ülkemizin en küçük illerinden birinde bu kadar uzun soluklu bir derginin yayın hayatına devam etmesi başlı başına bir başarıdır. Hemşehrilerimiz bunun ne kadar farkında bilemiyorum ama Türkiye dergi tarihi, kısa süreli dergi maceraları ile doludur. Kardelen Dergisi böyle bir ortamda kendi yağı ile kavrulmaya halen devam ediyor. 3 aylık peryotlarla yayımlanan derginin yaklaşık 15 yıldır aktif olan bir internet sitesi de var. kardelendergisi.com adresinden hizmet veren siteye Türkiye’nin birçok yerinden ziyaretçiler geliyor.

Kardelen’in öne çıkan özelliklerinden biri yazmaya hevesli, yazar, şair adayları için bir okul olması... Özellikle internet vasıtası ile dergiye ulaşan birçok yazar adayı eserlerinin değerlendirilmesi için Kardelen’e gönderiyorlar. Derginin değerlendirme kurulu bu eserler hakkındaki değerlendirmelerini ilgili kişiye iletiyorlar, yayınlanmasına karar verilenler de bir sonraki sayıda dergide basılıyor. Yazar adaylarının eserlerinin basılıp basılmayacağını sormadaki ısrar ve heyecanları bu işi ne kadar önemsediklerinin bir göstergesi... Tüm Türkiye’yi takip etmek mümkün değil ancak ülkemizde bu şekilde gelen eserleri değerlendiren, basılma şansı veren, adete bir okul olan çok dergi olmadığını düşünüyorum.

Koca bir devletin filizlendiği topraklar bereketlidir. Küçük bir il olarak bu bereketten ne kadar faydalanıyoruz ayrı bir konu ama Kardelen bu bereketten nasbini alarak bu zamana kadar geldi, inşallah daha güçlü ve etkili şekilde yayın hayatına devam eder. Özellikle Bilecikliler’in böyle bir derginin varlığı hakkında daha yüksek bir farkındalık sahibi olmalarını ve desteklemelerini ümit ediyorum. Ayrıca yazmaya meraklı, kalem tutmaya hevesli hemşehrilerimiz için kendi memleketlerinden filizlenmiş bir dergi güzel bir okul olmaz mı? Hem okur olarak hem yazar olarak hem de internet sitesinden yazıları okuyup yorum yaparak siz de Kardelen’e destek olabilirsiniz. 

Nice senelere Kardelen…

 

 
Etiketler: Kardelen, Dergisi, 25, yıla, hazırlanıyor
Yorumlar
Diğer Yazılar
Osmaneli Haber Hayırlı Olsun
Rum Diamandi’den Aşık-ı Resûl Yaman Dede’ye
Toplum Gibi Basın da Kutuplaştı
Enderûn Usulü Teravih en derin teravihi kılmaya engel değil
Sorunları Çözmeye Kendimizden Başlayalım
Diyanet İşleri’nden Çok Güzel Hareketler
İSTANBUL SEMALARI CUMA GECESİ SELÂSI İLE YANKILANDI
Siber Saldırılar
Ayşe Hümeyra Ökten Hanımefendi
Cuma Gecesi Salâsı
Fransa Saldırıları Kimin İşine Yarıyor?
Filistin Müftüsü Emin El-Hüseynî
Hicret Ve Hicrî Yıl
Bir Bayram Hatırası
Sorun Sadece Dağdakiler Değil
Bir Gönül İnsanı: Sabri Tandoğan
Ezvâc-ı Tahirât sadece “müminlerin” anneleridir
Türkiye Yurtdışında Gerçekten Popüler mi?
BİLECİK'TE BİR RAMAZAN BAYRAMI
Kur’ân Müslümanlığı
Bosna İzlenimleri - 2: Mostar’a var da Bilecik’e yok mu?
Bosna İzlenimleri - 1: Saraybosna Sokakları
Bilecik Seçim Sonuçları Özel İlgiyi Hakediyor
Dengemizi Kaybettik
Ölümler Karşısında Tavrımız Nasıl Olmalıydı
Kul Hakkına Ne Kadar Dikkat Ediyoruz?
Nepal’deki Deprem ve Yakılan Cesetler
Bilecik Adaylarını Google’a Sorduk
Hayaller Polat Alemdar Ya Gerçekler?
Mantık ile olmaz, muhabbet ile olur
Uçak Kazası Raporu
Çanakkale Zaferi ve Şehzadebaşı Karakolu
Çanakkale Bir İzdir
Özgecan’ın Babası ile Necip Fazıl’ın ortak yanı
28 Şubat’ı Unutmamak
Siyaset isteme mesleğidir
Annenizin Adını Biliyor musunuz?
Nasıl bir Milletvekili?
Papa kadar olamadılar
Kıyafet ile modern olunmaz
Vefatının 216. yılında Şeyh Galib Dede Hazretleri
Charlie Hebdo: Bir Batı İkiyüzlülüğü
KARDELEN DERGİSİ
Haber Yazılımı